W dzisiejszych czasach na rynku dostępnych jest wiele modeli dywanów, które różnią się między sobą nie tylko materiałem i sposobem wykonania, ale też długością runa, kolorystyką, wzornictwem, jak również ceną. Wielu z nas traktuje zakup dywanu jako inwestycję na lata i decyduje się kupić droższy, ale trwalszy kobierzec. Warto zdać sobie sprawę, że każdy dywan przy odpowiedniej pielęgnacji może przez wiele lat spełniać swoją funkcję użytkową i stanowić piękny element wystroju.
Podstawowe zasady pielęgnacji i konserwacji dywanów:
- Do regularnego czyszczenia dywanów zaleca się ich regularne odkurzanie. Pamiętajmy o tym, że nowe dywany wykonane z wełny mogą mieć w sobie nadmiar zbędnego runa, co wynika z naturalnej struktury włosa wełnianego. Nie powinniśmy usuwać go natychmiast, ale odkurzać stopniowo. Po kilku (czasami kilkunastu) odkurzaniach zauważmy, że z dywanu wychodzi coraz mniej wolnego runa.
- Ważnym elementem pielęgnacji dywanu jest okresowe czyszczenie go na mokro. Jeśli sami zdecydujemy się zadbać o wygląd dywanu w ten sposób, koniecznie stosujmy się do zaleceń producenta umieszczonych na metce, która znajduje się zazwyczaj w rogu dywanu. Warto też zastosować preparat dedykowany do konkretnego rodzaju dywanów (zazwyczaj do dywanów wełnianych używa się innych środków niż do syntetycznych). Przed szamponowaniem należy dokładnie odkurzyć dywan, a w trakcie zabiegiem nie dopuścić do przemoczenia spodu dywanu. Wyczyszczony dywan zaleca się suszyć rozłożony na podłodze oraz w temperaturze pokojowej. Jeśli nie mamy wprawy w samodzielnym czyszczeniu dywanów, można to zadanie zlecić profesjonalnej firmie.
Usuwanie plam i zabrudzeń.
W przypadku silnego zabrudzenia lub zaplamienia dywan należy niezwłocznie oczyścić poprzez zebranie płynów bibułką lub czystą szmatką. Plamy z dywanu czyścimy zawsze od brzegów ku środkowi, starając się nie przemoczyć go na wylot i nie zniekształcić runa poprzez tarcie. Jeśli mamy do czynienia z plamami błotnymi, najlepiej poczekać na ich wyschnięcie, a potem usunąć za pomocą odkurzacza. Najlepiej zlecić to zadanie profesjonalnej firmie świadczącej usługi czyszczenia.
Jak widać z pielęgnacją i konserwacją dywanów związanych jest kilka, mniej lub bardziej skomplikowanych czynności. Warto poświęcić czas na utrzymanie dywanu w dobrej kondycji, by był inwestycją na lata i trwale cieszył nas swym świeżym, pełnym barw wyglądem.
Poradnik przygotowany dzięki uprzejmości sklepu internetowego Dywany Witek.