Dywan nie jest już jedynie dodatkiem, pełniącym w pokoju funkcję jedynie użytkową i praktyczną. Dzisiaj dywan jest bardzo ważnym elementem wystroju, trzeba więc zadbać o to, by decyzja o jego wyborze była przemyślana i podjęta świadomie.
Przede wszystkim, dywan musi pasować do całego wystroju. Czy to oznacza, że do zielonych ścian będzie pasował jedynie zielony dywan? Niekoniecznie. Oznacza to jednak, że dywan w stylu orientalnym niekoniecznie dobrze spisze się we wnętrzu zachowanym w stylu skandynawskim. Różnice pojawią się choćby w kolorze, w odcieniach i wzorach.
Zgodnie z zasadą styl dywanu powinien być zgodny ze stylem pomieszczenia. A co, jeżeli nasze pomieszczenie nie jest urządzone w żadnym konkretnym stylu? Wówczas dobrze jest zdecydować się na dywan uniwersalny, pasujący do każdego wnętrza.
Jeśli wnętrze jest jednolite, monochromatyczne, albo utrzymane w bardzo jasnych odcieniach, można trochę zaszaleć z barwami dywanu. Jeżeli jednak ściany pokoju utrzymane są w wyrazistych, żywych kolorach, nie warto decydować się na jaskrawy, wielokolorowy dywan, bo może się okazać, że będzie to po prostu przesada, a tego przecież nie chcemy.
Dywan w pokoju ma za zadanie dopełnić stylu, w jakim chcemy zachować nasze wnętrze. Poza charakterem, ważna jest również funkcjonalność. Nie zdecydujemy się raczej na dywan o bardzo wysokim runie do salonu, w którym często przyjmujemy tłum gości. Dywan powinien być dostosowany do eksploatacji danego pomieszczenia.
Ponadto, warto pamiętać o tym, że dywan wpływa na charakter całego pokoju, a ten ma związek z naszym samopoczuciem i nastrojem. Nie bez powodu jasne barwy w sypialni uciszają i ułatwiają zasypianie, a soczysta zieleń w biurze motywuje do pracy. Podobnie jest zresztą ze wzorami i motywami. Warto więc zadbać o to, by kolor i wzór dywanu nie był wyborem przypadkowym, a świadomie podjętą, przemyślaną decyzją, której nie będziemy żałować i która doskonale spełni swoją rolę.