Kupując dywan, często zastanawiamy się, z czego wynika jego cena. Odpowiedź na to pytanie jest złożona, bo cena dywanu zależy od wielu czynników. O jakie czynniki chodzi?
Mówiąc o cenie dywanu, bierze się pod uwagę przede wszystkim materiał, z którego został wykonany. Najdroższe są oczywiście materiały naturalne – wełna, jedwab czy skóra zwierzęca. Materiały sztuczne są o tańsze, np. polipropylen czy akryl. Czasem zastanawiamy się, czy warto przepłacać i mimo wszystko, kupić dywan wełniany zamiast sztucznego. Różnica w cenie potrafi być naprawdę spora. Okazuje się jednak, że dywany wełniane mają właściwości, których z pewnością nie znajdziemy w dywanach sztucznych, stąd też wynika ich wyższa cena (np. trwałość i wytrzymałość).
Cena dywanu zależna jest także oczywiście od jego wymiarów. Im większy dywan, tym więcej przędzy zostało użytych do jego produkcji, więc cena jest także wyższa. Prócz wymiarów warto zaznaczyć także, że cena zależy od wysokości, grubości i gęstości runa dywanu – im runo wyższe i grubsze, tym cena wyższa.
Motyw dywanu również może stanowić o jego wyższej cenie. Jeśli stawiamy na klasyczny dywan tkany ręcznie, a jego motyw jest bardzo precyzyjny i misterny, cena dywanu na pewno będzie duża, bo jego utkanie wymagało ogromu pracy i czasu. Motywy tworzone maszynowo (automatycznie) są tańsze.
Musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, kiedy decydujemy się na dywan designerski, który produkowany jest w bardzo krótkich seriach. Są to dywany unikalne, które jednak mogą okazać się niezłą inwestycją – za jakiś czas ich wartość może nawet wzrosnąć, a inwestycja kiedyś nam się zwróci.
Cena dywanu zależna jest także od kraju produkcji dywanu. Jeśli zdecydujemy się na sprowadzenie dywanu orientalnego z Iranu czy Pakistanu, musimy liczyć się z wyższymi cenami.